Bea fejkblog.se
En farsartad berättelse

Fri, 15 Apr 11 11:38:35 +0000

"Dont you know Im loco?"

Wiggah fo laif!

bild

Thu, 14 Apr 11 10:10:25 +0000

En helkväll med nya fräscha mjukisbyxor igår. Sannerligen en efterlängtad och uppskattad gåva.

bild

Wed, 13 Apr 11 16:54:10 +0000

Tack tack. Ett åt närmre den oundvikliga nedfrysningen...jag har börjat kika på alternativ. Det här verkar seriöst:

www.alcor.org/

Smart association där till Walk the line. Jag är frestad att ljuga att det var tanken men ack så var det ej. Bara rent flum.

bild

Tue, 12 Apr 11 07:34:55 +0000

"Hallå! Du där, det är min linje du går på."

Bea hade följt en linje hela dagen. Nu var det en idiot som påstod att det var hans.

bild

Fri, 08 Apr 11 09:05:23 +0000

Ell o ell!

Jag är totalt mållös...

Mars på Mars...? Svindlande tanke.

bild

Tue, 05 Apr 11 11:12:17 +0000

Det var länge sedan jag nämnde Bea här nu. Det är absolut inte av lättja från min sida. Sanningen är att jag inte hört något från henne på ett tag. Hon har blivit antagen som försöksperson i ett forskningsprojekt.

"Finns det liv på Mars?
Nu har du chansen att delta i ett spännande experiment.
Under två månader får du leva under Marsliknande förhållanden i vårt laboratorium, utklädd till Marsmänniska(Ta med egen dräkt).
Ta chansen idag. Imorgon är det garanterat försent."

bild

Fri, 25 Mar 11 18:57:51 +0000

Förvånande...inte. Jäkla land man lever i.

sverigesradio.se/sida/artikel.aspx

bild

Fri, 18 Mar 11 10:52:12 +0000

Det är så lätt att överlista den gamla hjärnan ;-)

theness.com/neurologicablog/

bild

Thu, 10 Mar 11 12:45:35 +0000

Beas kompis Jorvas är en gammal kåkfarare från Uppsala med ett straffregister långt som skägget på en erermit.

Jorvas kommer över till helgen så Bea storstädar. Vardagsrumsgolvet är täckt av tidningspapper. Bea har ägnat de senaste två månaderna åt att försöka återskapa bilen KITT från tv-serien Knight rider.

Det går sådär.

bild

Tue, 08 Mar 11 17:38:54 +0000

Ingen vet hur, men nästa dag vaknade Bea i sin säng precis som att inget hade hänt.

En del påstod att allt bara var en dröm.

bild

Wed, 23 Feb 11 15:15:05 +0000

Gårdagens inlägg var förstås ett skämt.

Så fort Bea blivit ensam på bergstoppen tog hon fram en näve psykoaktiva svampar som hon stoppade i sig. I handväskan hade hon även två dvärgar som hon dresserat till att dansa i takt.

"Klapp klapp klapp. Jag bjöd på frakt, nu ska ni dansa i takt", ropade Bea så att det ekade ut över bergstoppen.

bild

Tue, 22 Feb 11 14:06:30 +0000

Det var stunder som de här när Bea befann sig alldeles ensam i ödemarken som hon poppade på Destinys Childs - Survivor och verkligen kände hur hon växte som människa...

bild

Mon, 21 Feb 11 20:53:51 +0000

Bea märkte såklart när sherpan började nyktra till. Det här var inte första gången hon hade kört samma scam.

För att få ut maximal åklängd så klappade Bea en traditionell sherparytm på sherpans huvud samtidigt som hon jojkade. Vanligtvis gav det minst tre extra kilometer men i det här fallet gav sherpan upp efter två och började långsamt vandra nerför berget. Besviken såklart, och desillusionerad.

bild

Mon, 14 Feb 11 14:14:44 +0000

Nära toppen hade sherpan börjat nyktra till och inse sin nesliga situation. Här hade han gått och fylledrömt om berömmelse och rikedomar. Äntligen skulle han få råd att köpa en ny mistlur på sommarens marknad.

bild

Tue, 08 Feb 11 18:10:18 +0000

Det började skymma. Bea befann sig ensam på en bergstopp i Nepal. Hon hade liftat upp ryggen av en berusad Sherpa som hon lurat i att hon var Edmund Hillary.

bild

Thu, 03 Feb 11 18:27:21 +0000

Satan va coola dom e The Go Team!

open.spotify.com/album/1VLHti9jRYtu8M8KzkZoZa

bild

Wed, 02 Feb 11 10:57:32 +0000

bild

Tue, 01 Feb 11 19:10:55 +0000

"Blankets are okay..."

bild

Fri, 28 Jan 11 09:50:27 +0000

bild

Mon, 27 Dec 10 15:11:20 +0000

bild

All rights reserved The United States of Emp (USE) 2013.